Zimný prechod Malej Fatry

119 €za osobu
v texte
Čas túry
v texte
Prevýšenie
v texte
Vzdialenosť
3/4
Náročnosť
5 / 10
Min/max počet

Zimný prechod malofatranským hrebeňom je skutočnou výzvou pre každého skialpinistu aj turistu. 
Hrebeň Malej Fatry v zimných podmienkach je pomerne nenáročý za predpokladu ideálnych podmienok a počasia. V prípade zľadovatelého podkladu, nízkej oblačnosti s hustou hmlou a silným nárazovým vetrom ide o náročný prechod určený pre zdatnejších a skúsenejších skialpinistov a turistov. Tento nádherne tvarovaný a členitý hrebeň, so strmými severnými zrázmi a južnými lavínovými svahmi je dominantou Turca aj Oravy. Výhľady na Veľkú Fatru, Chočské vrchy, Západné aj Nízke Tatry sú krásne. Malá Fatra je krásna ale aj zradná a práve preto sme tento prechod zaradili do našej ponuky. Či už na skialpoch alebo snežniciach, neváhaj a príjmi túto výzvu!

Program:

V piatok začneme v Strečne. Podľa aktuálnych podmienok sa rozhodneme kde začneme túru. Buď v Nezbudskej lúčke 355 m n.m. alebo Pod Jedľovinou 545 m n.m. Stúpať budeme po lesných cestácha a chodníkoch, ktoré nenáročné. V tento deň bude našim cieľom Chata pod Suchým 1070 m n.m., kde sa ubytujeme. Poobede budeme v okolitom teréne zdokonaľovať prácu s lavínovými prístrojmi. V chate je možnosť stravovať sa z bohatej a chutnej ponuky jedál. (↑ 790 m, ↓ 75 m, 6,9 km, 3 hod.)

V sobotu ráno začneme stúpať na Suchý 1468 m n.m., ktorý je na zčiatku hrebeňa zo západu. Ďalej budeme pokračovať cez Biele skaly, Stratenec 1513 m n.m. na Malý Kriváň 1671 m n.m. odkiaľ budeme klesať do sedla Bublen 1510 m n.m. Odkiaľ budeme stúpať cez Pekelník 1609 m n.m. na Veľký Kriváň 1709 m n.m., najvyšší vrchol Malej Fatry. Z Veľkého Kriváňa zlyžujeme do Snílovskej doliny a na záver dňa vystúpime na Chatu pod Chlebom 1415 m n.m., kde sa ubytujeme. V chate je možnosť stravovať sa z bohatej a chutnej ponuky jedál. (↑ 1250 m, ↓ 900 m, 13,4 km, 6 - 7 hod.)

V nedeľu ráno z Chaty pod Chlebom vystúpime na Chleb 1646 m n.m. a po hrebeni budeme pokračovať cez Hromové 1636 m n.m., Steny 1573 m n.m., Poludňový Grúň 1460 m n.m. na Stoh 1608 m n.m. Zo Stohu zlyžujeme do sedla Medziholie 1185 m n.m. odkiaľ nás čaká výstup na Veľký Rozsutec 1610 m n.m., jeden z najkrajších vrcholov na Slovensku. Z vrcholu zostúpime do sedla Medzirozsutce 1200 m n.m. a cez sedlo Zákres a Príslop nad Bielou zlyžujeme do Petrovej 635 m n.m., kde je koniec celého prechodu. Môžeme si dať miestne špeciality v Jánošikovom dvore. Tu nás bude čakať odvoz, ktorý nás odvezie k našim autám. Záver tohto dňa prispôsobíme aktuálnym podmienkam a schopnostiam skupiny, je tu viacero možností. (↑ 1255 m, ↓ 2035 m, 19 km, 8 - 9 hod.)

Náročnosť: Ide o stredne náročné skialpové túry, v pomerne jednoduchom teréne s niekoľkými technickými úsekmi. Použitie mačiek a čakanu sa predpokladá len za určitých podmienok a na krátkych úsekoch. Potrebná je primeraná fyzická kondícia a základné skúsenosti so skialpinizmom.

Cena zahŕňa: Ubytovanie, túry v teréne s medzinárodným horským sprievodcom, informačné materiály a pamätnú šatku alebo tričko.

Cena nezahŕňa: Stravu (možnosť objednať polpenziu), poistenie do hôr - možnosť poistiť sa u nás (Alpenverein alebo ECP 4,80 €), potrebnú výbavu - možnosť u nás zapožičať a ďalšie služby nad rámec túry.

Poznámka:
Okrem osobnej skialpivej výbavy je potrebná aj lavínová výbava (lavínový prístroj, lopatka, sonda) a v závislosti od podmienok aj doplnková výbava (mačky, čakan, prilba). Túto si môžete u nás zapožičať. Napíšte do poznámky čo potrebujete a my Vám to prinesieme na túru. Požičovné sa platí na mieste.

V prípade nepriaznivých snehových podmienok prechod uskutoční v inom termíne.

 

Termín: 23. - 25. február 2018