Pokročilý kurz skialpinizmu

149 €za osobu
v texte
Čas túry
v texte
Prevýšenie
v texte
Vzdialenosť
3
Náročnosť
4 / 8
Min/max počet

Kurz skialpinizmu určený pre pokročilých skialpinistov.
Kurz je určený hlavne tým, ktorí sa už skialpinizmu venujú, majú vlastnú výstroj a pohybujú sa hlavne vo svojom okolí, prípadne po zjazdovkách. Sami sa neodvážia na túry do voľného a neznámeho terénu. Prípadne nemajú s kým ísť na takéto túry. Pohyb v zimnom horskom teréne je náročný a môže byť aj nebezpečný. Je dôležité dobre poznať svoju výstroj a ovládať ju aj v sťažených podmienkach. Správne používanie výstroje šetrí Vaše sily a tak si môžete túru vychutnať bez zbytočných ťažkostí. Za tri dni sa zdokonalíte v tom čo už viete a naučíte sa množstvo nových vecí, ktoré využijete pri svojich ďalších túrach. Samozrejme väčšiu časť kurzu absolvujeme v teréne, kde si v praxi vyskúšame všetky teoretické poznatky.

Program:

V piatok ráno o 10 hod. zraz na parkovisku pred Žiarskou dolinou v Západných Tatrách. Výstup na Žiarsku chatu (1300 m n.m.), kde sa ubytujeme. Po obede si skontrolujeme si výstroj, oboznámime sa s novinkami a v okolitom teréne budeme zdokonaľovať prácu s lavínovými prístrojmi. Večer bude nasledovať prednáška: plánovanie túr v neznámom teréne, základné pravidlá a princípy pri prekonávaní náročných terénov, svahov, prvá pomoc a transport zraneného... Po prednáške je voľný program.

V sobotu absolvujeme túru v teréne podľa podmienok a schopnostiam skupiny (Hrubá kopa 2166 m n.m., Smutné sedlo 1965 m m.n., Plačlivé 2125 m n.m., ) Počas túry si vyskúšame nadobudnuté teoretické vedomosti, ktoré sme sa naučili. Zameriame sa hlavne na správny pohyb na lyžiach, držanie stopy, otočky v strmom teréne, lyžovanie. Výstup aj zostup na mačkách, brzdenie pádov, transport zraneného. Večer si zhrnieme celý deň a vyhodnotíme túru. Po večeri je voľný program.

V nedeľu absolvujeme ďalšiu skialpovú túru, podľa podmienok a možností skupiny (Príslop 2142 m n.m., Baníkov 2178 m n.m., Baranec 2184 m n.m. ), kde si každý vyskúša šľapanie stopy v novom snehu a vedenie skupiny. Doladíme otočky, držanie stopy a lyžovanie vo voľnom teréne. Následne zlyžujeme na chatu, kde vyhodnotíme a ukončíme celý kurz.

Cieľ kurzu: Cieľom kurzu je zdokonaliť sa v pohybe na lyžiach pri výstup aj lyžovaní. správne pohybovať v rôznych terénoch a získať nové informácie o skialpinizme. Pod vedením sprievodcu absolvovať skitúry v novom a neznámom teréne. Lyžovanie v rôznych terénoch a druhoch snehu. Získať základné vedomosti o lavínach a vedieť používať lavínovú výbavu. Naučiť sa správne používať mačky, čakan a ďalšie praktické veci, ktoré následne využijete pri túrach.

Cena zahŕňa: Ubytovanie, zapožičanie metodických pomôcok, prednášky medzinárodného horského sprievodcu, túry v teréne s medzinárodným horským sprievodcom, informačné materiály a pamätnú šatku alebo tričko.

Cena nezahŕňa: Stravu (možnosť objednať polpenziu), poistenie do hôr - možnosť poistiť sa u nás (Alpenverein alebo ECP 4,80 €), potrebnú výbavu - možnosť u nás zapožičať a ďalšie služby nad rámec kurzu.

Poznámka:
Lavínovú výbavu (lavínový prístroj, lopatku a sondu) a doplnkovú výbavu (mačky, čakan, prilba) si môžete u nás zapožičať. Napíšte do poznámky čo potrebujete a my Vám to prinesieme na kurz. Požičovné sa platí na mieste.

V prípade nepriaznivých snehových podmienok sa kurz uskutoční v inej lokalite alebo v inom termíne.

 

Termín: 16. - 18. marec 2018