Zimná ferrata HZS

49 €za osobu
5 - 6 hod.
Čas túry
785 m 785 m
Prevýšenie
12,3 km
Vzdialenosť
3
Náročnosť
4 / 6
Min/max počet

Ferrata HZS bola vybudovaná v rokoch 2013 - 2014, ide o prvú verejne prístupnú ferratu takýchto rozmerov na Slovensku. Jej trasa vedie kaňonom Mlynského potoka, ktorý je zarezaný vo Veľkej doline v Lučanskej Malej Fatre. V zimnom obodbí tu býva krásna ľadová výdoba, cencúľe, zamrznutý potok, vodopád a pod.

Ferrata HZS začína na Stráňach v Martine, 500 m n.m., pri poslednej zastávke MHD. Celý výstup môžeme rozdeliť na dve časti. Spodná časť, ktorá je obojsmerná končí pri 4. informačnom paneli vo výške 940 m n.m. Na tomto úseku sú 3 informačné panely, 4 oddychové miesta s lavičkami a potok je 7 krát premostený. Horná časť je samotná Ferrata HZS, ktorá sa používa len na výstup. Začína pri 4. informačnom paneli pokračuje popri Mlynskom (Pivovarskom) potoku pod vodopády, kde sa rozdvojuje. Rovno pokračuje ľahší variant B a v pravo vedie ťažší variant C. Oba varianty sa spoja pri kríži a výstupovej knihe. Ďalej sa pokračuje na Bazovú 1250 m n.m. kde sa chodník napojí na cestu, ktorá vedie na Martinské hole. Na hornom úseku sú 2 informačné panely, 4 oddychové miesta s lavičkami, potok je 3 krát premostený. Celkovo je na ferrate použitých 428 m oceľových lán, 170 istiacich bodov, 90 stúpačiek a 1 rebrík.
Na Martinských holiach je možnosť občerstviť sa na Chate Pirmanka alebo na Starej chate. Následne sa vydáme na zostup po žltej značke, ktorá nás dovedie späť.

Čo zažijete?
Okrem toho, že Vás naučíme pohybovať sa po Via ferratách, Vás naučíme niečo z ich histórie, klasifikácie, metodiky a to všetko v praxi. V prípade, že bude trasa zľadovatelá, použijeme aj mačky. Takže Vás čaká množstvo nových zážitkov a dobrodružstiev. A to všetko v nádhernom prostredí Lučanskej Malej Fatry. Z praxe vieme, že po oboznámení a predvedení ako sa lezie po Via ferratách zvládnu všetci účastníci Via ferraty od náročnosti A až po C.

Náš tip: Najkrajšia ľadová výzdoba na ferrate je začiatkom zimy po prvých periódach sneženia v decembri a začiatkom januára. Potom je vhodné obdobie na výstup v marci a prevej polovici apríla.

Náročnosť: Stredne náročná túra, vyžaduje si primeranú fyzickú kondícu.

Zraz: Parkovisko pri zastávke MHD Martin - Stráne o 08:00 hod.

Cena zahŕňa: Služby medzinárodného horského sprievodcu, zapožičanie máp, informačné materiály a pamätnú šatku alebo tričko.

Cena nezahŕňa: Stravu, cestovné poistenie - možnosť poistiť sa u nás (Alpenverein alebo ECP 1,30 €), potrebnú výbavu - možnosť u nás zapožičať a ďalšie služby nad rámec túry.

Poznámka:
Potrebnú výbavu (mačky, sedací úväz, tlmič pádov a prilbu) si môžete u nás zapožičať. Napíšte do poznámky čo potrebujete a my Vám to prinesieme na túru. Požičovné sa platí na mieste.

 

 

Termín: podľa dohody