Ferrata HZS

45 €za osobu
6 hod.
Čas túry
785 m 785 m
Prevýšenie
12,3 km
Vzdialenosť
3
Náročnosť
4/6
Min/max počet

Ferrata HZS bola vybudovaná v rokoch 2013 - 2014, ide o prvú verejne prístupnú ferratu takýchto rozmerov na Slovensku. Jej trasa vedie kaňonom Mlynského potoka, ktorý je zarezaný vo Veľkej doline v Lučanskej Malej Fatre. V horúcich letných dňoch je to ideálne miesto na útek pred slnkom.

Ferrata HZS začína na Stráňach v Martine, 500 m n.m., pri poslednej zastávke MHD. Celý výstup môžeme rozdeliť na dve časti. Spodná časť, ktorá je obojsmerná končí pri 4. informačnom paneli vo výške 940 m n.m. Na tomto úseku sú 3 informačné panely, 4 oddychové miesta s lavičkami a potok je 7 krát premostený. Horná časť je samotná Ferrata HZS, ktorá sa používa len na výstup. Začína pri 4. informačnom paneli pokračuje popri Mlynskom (Pivovarskom) potoku pod vodopády, kde sa rozdvojuje. Rovno pokračuje ľahší variant B a vpravo vedie ťažší variant C. Oba varianty sa spoja pri kríži a výstupovej knihe. Ďalej sa pokračuje na Bazovú 1250 m n.m. kde sa chodník napojí na cestu, ktorá vedie na Martinské hole. Na hornom úseku sú 2 informačné panely, 4 oddychové miesta s lavičkami, potok je 3 krát premostený. Celkovo je na ferrate použitých 428 m oceľových lán, 170 istiacich bodov, 90 stúpačiek a 1 rebrík.
Na Martinských holiach je možnosť občerstviť sa na Chate Pirmanka alebo na Starej chate. Následne sa vydáme na zostup po žltej značke, ktorá nás dovedie späť.

Čo zažijete?
Okrem toho, že Vás naučíme pohybovať sa po Via ferratách, Vás naučíme niečo z ich histórie, klasifikácie, metodiky a to všetko v praxi. Takže Vás čaká množstvo nových zážitkov a dobrodružstiev. A to všetko v nádhernom prostredí Lučanskej Malej Fatry. Z praxe vieme, že po oboznámení a predvedení ako sa lezie po Via ferratách zvládnu všetci účastníci Via ferraty od náročnosti A až po C.

Náš tip: Najkrajšie obdobie na výstup je v júni keď je všetko zelené a príroda ožíva po zime. Jeseň je tu tiež krásna, hlavne v prvej polovici septembra.

Náročnosť: Stredne náročná túra vhodná pre turistov s primeranou fyzickou kondíciou. Väčšia časť trasy pri výstupe je via ferrata, ktorá vedie roklinou s technickými zariadeniami (oceľové laná, kramle, stupačky, rebrík. Vhodné aj pre deti od 10 rokov.

Zraz: Parkovisko pri zastávke MHD Martin - Stráne o 08:00 hod.

Cena zahŕňa: Služby medzinárodného horského sprievodcu, zapožičanie máp, informačné materiály a pamätnú šatku alebo tričko.

Cena nezahŕňa: Stravu, cestovné poistenie - možnosť poistiť sa u nás (Alpenverein alebo ECP 1,30 €), potrebnú výbavu - možnosť u nás zapožičať a ďalšie služby nad rámec túry.

Poznámka:
Potrebnú výbavu (sedací úväz, tlmič pádov a prilbu) si môžete u nás zapožičať. Napíšte do poznámky čo potrebujete a my Vám to prinesieme na túru. Požičovné sa platí na mieste.

 

Termín: podľa dohody