Ostrá a Tlstá

35 €za osobu
7 hod.
Čas túry
1110 m 1110 m
Prevýšenie
16,5 km
Vzdialenosť
3
Náročnosť
4 / 6
Min/max počet

Ostrá 1247 m n.m. a Tlstá 1373 m n.m. patria medzi klentoy Veľkej Fatry. Oba vrcholy tvoria významnú dominantu horného Turca a celej Veľkej Fatry. Ležia v krasovej oblasti nad Gaderskou dolinou. V skalných stenách oboch vrcholov sa nachádza niekoľko jasknýň. Jedna z nich je sprístupnená, ide o Mažarnú jaskyňu do ktorej sa aj pozrieme. Už z diaľky zbadáme skalný previs pripomínajúci pootvorenú papuľu obrovského zvieraťa. Tento previs predstavuje vstup do turisticky voľne prístupnej jaskyne Mažarná. Puklinová jaskyňa s celkovou dĺžkou 130 m je v porovnaní s väčšinou jej voľne prístupných kolegýň veľmi atraktívna, nachádza sa v nej kvapľová výzdoba, predovšetkým hrubé stalagnátové stĺpy, a tiež sintrové jazierka. V zime tu možno obdivovať i krásnu cencúľovú výzdobu, ba i živú – netopieriu výzdobu, ktorá tu každoročne nachádza útočisko pred nepriazňou zimnej stredoeurópskej klímy. Jaskyňa Mažarná je významným archeologickým náleziskom, našli sa tu doklady najstaršieho osídlenia Turca pochádzajúce z tretieho tisícročia pred n. l. Ležiac v nadmorskej výške 930 m n. m., patrí k najvyššie položeným obývaným jaskyniam na Slovensku.

Náš tip: Môžete si vybrať z viacerých výstupových trás. Odporúčame však najkrajšiu variantu zo Gaderskej doliny cez Konský dol, ďalej cez Muráň na Ostrú. Z Ostrej po hrebeni cez Zadnú Ostrú, Bágľov kopec a Ľubenú na vrchol Tlstej. Z Tlstej zostup ku Mažarnej jaskyni a po jej obhliadke už len jednoduchý zostup do Gaderskej doliny.

Náročnosť: Stredne náročná túra, vyžaduje si primeranú fyzickú kondícu.

Zraz: Parkovisko v Blatnici o 08:00 hod.

Cena zahŕňa: Služby medzinárodného horského sprievodcu, zapožičanie máp, informačné materiály a pamätnú šatku alebo tričko.

Cena nezahŕňa: Stravu, cestovné poistenie - možnosť poistiť sa u nás (Alpenverein alebo ECP 1,40 €) a ďalšie služby nad rámec zájazdu.

 

Termín: podľa dohody