Ferraty na Skalke

35 €za osobu
2 - 3 hod.
Čas túry
250 m 250 m
Prevýšenie
3,5 km
Vzdialenosť
2 / 4
Náročnosť
4 / 6
Min/max počet

V roku 2017 boli na Skalke v Kremnických vrchoch vybudované ferraty. Ide o štyri ferraty a jednu prístupovú, ktoré nie sú dlhé avšak ide o dobre zabezpečené ferraty v peknom horskom prostred. Celkovo je tu použitých 420 metrov lán s výškou skalných ciest 80 metrov.

Zostupovka – náročnosť A/B, prevýšenie 70 m, dĺžka 150m,. Používa sa na zostup pod ferraty, je tu aj lanový most.

Jánošíková diera - náročnosť podľa Schallovej stupnice je A/B, dĺžka je 30 m a prevýšenie 5 m. Množstvo kramlí na stúpanie a jej malá dĺžka a prevýšenie sú stvorené pre vyskúšanie si ferratovej výstroje a pre deti.

Komín - stredne ťažká ferrata C. Má viacero variant ako napr. 8 m dlhá vetva: Kominárska. Celkové prevýšnie je 85 m a dĺžka 110 m.

Trubačova veža - ľahká B. Začiatok má spoločný s Komínom. Po chvíli trasa vedie doprava na vežu s krížom. Pred záverom je lanový most. 

Výzva - zatiaľ najťažšia ferrata na Slovensku s obťažnosťou E. Extrémne ťažká ferrata s prevýšením 60 m a dĺžkou 70 m. Previsnutá je 4 m. Je určená len pre skúsených ferratistov.

Čo zažijete?
Okrem toho, že Vás naučíme pohybovať sa po Via ferratách, Vás naučíme niečo z ich histórie, klasifikácie, metodiky a to všetko v praxi. Takže Vás čaká množstvo nových zážitkov a dobrodružstiev. A to všetko v nádhernom prostredí Kremnických vrchov. Z praxe vieme, že po oboznámení a predvedení ako sa lezie po Via ferratách zvládnu všetci účastníci Via ferraty od náročnosti A až po C.

Náš tip: Najkrajšie obdobie na výstup je v máji keď je všetko zelené a príroda ožíva po zime. Jeseň je tu tiež krásna, hlavne v septembri.

Náročnosť: Stredne náročná túra vhodná pre turistov s primeranou fyzickou kondíciou. Väčšia časť trasy pri výstupe je via ferrata, ktorá vedie v skalnom teréne s technickými zariadeniami (oceľové laná, kramle, stupačky, rebríky, mostíky.) Vhodné aj pre deti od 10 rokov.

Zraz: Parkovisko na Skalke o 08:00 hod. / prípadne po dohode v inom čase.

Cena zahŕňa: Služby medzinárodného horského sprievodcu, zapožičanie máp, informačné materiály a pamätnú čelenku alebo tričko.

Cena nezahŕňa: Stravu, cestovné poistenie - možnosť poistiť sa u nás (Alpenverein alebo ECP 1,30 €), potrebnú výbavu - možnosť u nás zapožičať a ďalšie služby nad rámec túry.

Poznámka:
Potrebnú výbavu (sedací úväz, tlmič pádov a prilbu) si môžete u nás zapožičať. Napíšte do poznámky čo potrebujete a my Vám to prinesieme na túru. Požičovné sa platí na mieste.

 

Termín: podľa dohody