Základný kurz skialpinizmu I.

129 €za osobu
v texte
Čas túry
v texte
Prevýšenie
v texte
Vzdialenosť
2
Náročnosť
4 / 8
Min/max počet

Kurz je určený všetkým začínajúcim a pokročilým nadšencom skialpinizmu.
Pohyb v zimnom horskom teréne je náročný a môže byť aj nebezpečný. Je dôležité dobre poznať svoju výstroj a ovládať ju aj v sťažených podmienkach. Správne používanie výstroje šetrí Vaše sily a tak si môžete túru vychutnať bez zbytočných ťažkostí. Za tri dni Vás naučíme všetko o skialpinistickej výstroji, jej údržbe a ako ju správne používať. Samozrejme väčšiu časť kurzu absolvujeme v teréne, kde si v praxi vyskúšame všetky teoretické poznatky.

Program:

V piatok ráno o 10 hod. zraz v Penzióne Janka v Malej Fatre, kde sa ubytujeme (550 m n.m.). Po krátkej prednáške o skialpinistickej výstroji (lyže, viazanie, lyžiarky, pásy, paličky, oblečenie, lavínová výbava,...) absolvujeme túru, kde si vyskúšame všetko v praxi. Večer bude ďalšia prednáška: plánovanie túr, meteorológia a úvod do lavínovej problematiky, diskusia,... Po prednáške je voľný program.

V sobotu absolvujeme túru v teréne na Chatu pod Chlebom 1425 m n.m. Počas túry si vyskúšame nadobudnuté teoretické vedomosti, ktoré sme sa naučili. Zameriame sa hlavne na správny pohyb na lyžiach, držanie stopy, otočky v teréne, lyžovanie. Poobede sa zameriame na vyhľadávanie pomocou lavínových vyhľadávačov. Večer si zhrnieme celý deň a vyhodnotíme túru. Po večeri je voľný program.

V nedeľu absolvujeme ďalšiu skialpovú túru, podľa možností skupiny (Chleb 1646 m n.m., Veľký Kriváň 1709 m n.m.), kde si každý vyskúša šľapanie stopy v novom snehu a vedenie skupiny. Doladíme otočky, držanie stopy a lyžovanie vo voľnom teréne. Následne zlyžujeme naspäť a kurz ukončíme.

Cieľ kurzu: Cieľom kurzu je zdokonaliť sa v pohybe na lyžiach pri výstup aj lyžovaní. správne pohybovať v rôznych terénoch a získať nové informácie o skialpinizme. Pod vedením sprievodcu absolvovať skitúry v novom a neznámom teréne. Lyžovanie v rôznych terénoch a druhoch snehu. Získať základné vedomosti o lavínach a vedieť používať lavínovú výbavu. Naučiť sa ďalšie praktické veci, ktoré následne využijete pri túrach.

Cena zahŕňa: Ubytovanie, zapožičanie metodických pomôcok, prednášky medzinárodného horského sprievodcu, túry v teréne s medzinárodným horským sprievodcom, informačné materiály a pamätnú šatku alebo tričko.

Cena nezahŕňa: Stravu (možnosť objednať polpenziu), poistenie do hôr - možnosť poistiť sa u nás (Alpenverein alebo ECP 4,80 €), potrebnú výbavu - možnosť u nás zapožičať a ďalšie služby nad rámec kurzu.

Poznámka:
Potrebnú výbavu (lavínový prístroj, lopatku a sondu) si môžete u nás zapožičať. V prípade, že potrebujete zapožičať aj skialpovú výbavu (lyže s viazaním, lyžiarky a pásy), zabezpečíme Vám ju u nášho partnera RužaSkialp požičovňa. Napíšte do poznámky čo potrebujete a my Vám to prinesieme na kurz. Požičovné sa platí na mieste.

V prípade nepriaznivých snehových podmienok sa kurz uskutoční v inej lokalite alebo v inom termíne.

 

Termín: 5. - 7. január 2018