Lavínový kurz II.

99 €za osobu
v texte
Čas túry
v texte
Prevýšenie
v texte
Vzdialenosť
2
Náročnosť
6 / 12
Min/max počet

Lavínový kurz by mal absolvovať každý návštevník zimných hôr.
Lavíny sú nevyspytateľné, padnú kdekoľvek, kedykoľvek a na kohokoľvek. Preto je potrebné vedieť túry plánovať a v teréne sa pohybovať podľa lokálneho lavínového nebezpečenstva. Počas troch dní v Malej Fatre sa dozviete o lavínach množstvo informácii, ktoré si následne vyskúšate aj v teréne. Kurz je tak vhodný pre všetkých, ktorí sa pohybujú v zimných horách a vo voľnom teréne. Či už je to na snowboardoch, lyžiach, snežniciach alebo pešo.

Program:

V piatok ráno o 10 hod. zraz pri penzióne Horec vo Veľkej Fatre, kde sa ubytujeme. Nasledovať bude teoretická prednáška: sneh, vznik lavín, druhy lavín, štatistiky, prevencia, lavínová výbava,... Po obede budeme v teréne trénovať vyhľadávanie zasypaných osôb. Večer bude ďalšia prednáška: plánovanie túr, meteorológia, snehový profil, testy stability, diskusia,... Po prednáške je voľný program.

V sobotu sa rozdelíme do skupín a absolvujeme túru v teréne, kde si vyskúšame nadobudnuté teoretické vedomosti, ktoré sme sa naučili. Budeme robiť snehový profil, testy stability, vyhľadávanie v lavíne 1 a viacerých zasypaných a pod. Po návrate do penziónu bude nasledovať prednáška: lavínová nehoda, organizácia záchrany v lavíne, prvá pomoc, diskusia,... Po prednáške je voľný program.

V nedeľu sa opäť rozdelíme do skupín a absolvujeme kratšiu túru v teréne, kde si vyskúšame nadobudnuté teoretické vedomosti, ktoré sme sa naučili. Budeme robiť snehový profil, test stability, nácvik záchrany v lavíne a pod. Po obede kurz ukončíme.

Cieľ kurzu: Cieľom kurzu je získať podrobné informácie o snehu, lavínach, záchrane z lavíny, lavínovej výbave a jej správnom používaní. Okrem toho sa kurzisti naučia robiť testy stability snehovej pokrývky a tak zhodnotiť lokálne lavínové riziko. Toto sú predpoklady na to, aby sa vedeli z lavínového hľadiska bezpečne pohybovať v neznámom zimnom horskom prostredí.

Cena zahŕňa: Ubytovanie, zapožičanie metodických pomôcok, prednášky medzinárodného horského sprievodcu, túry v teréne s medzinárodným horským sprievodcom, informačné materiály a pamätnú šatku alebo tričko.

Cena nezahŕňa: Stravu (možnosť objednať polpenziu), poistenie do hôr - možnosť poistiť sa u nás (Alpenverein alebo ECP 4,80 €), potrebnú výbavu - možnosť u nás zapožičať a ďalšie služby nad rámec zájazdu.

Poznámka:
Potrebnú výbavu (lavínový prístroj, lopatku a sondu) si môžete u nás zapožičať. Napíšte do poznámky čo potrebujete a my Vám to prinesieme na kurz. Požičovné sa platí na mieste.

V prípade nepriaznivých snehových podmienok sa kurz uskutoční v inej lokalite alebo v inom termíne.

 

Termín: 2. - 4. február 2018