Zimný prechod Veľkej Fatry

129 €za osobu
v texte
Čas túry
v texte
Prevýšenie
v texte
Vzdialenosť
3
Náročnosť
5 / 10
Min/max počet

Zimný prechod veľkofatranským hrebeňom je skutočnou lahôdkou pre skialpinistu aj turistu. 
Potulky veľkofatranským hrebeňom sú pomerne nenáročné, no len za predpokladu ideálnych podmienok a počasia. V prípade zľadovatelého podkladu, nízkej oblačnosti s hustou hmlou a silným nárazovým vetrom ide o prechod určený pre zdatnejších a skúsenejších skialpinistov a turistov. Prechod týmito nádherne tvarovanými malebnými hoľami, s ustavičnými ďalekými výhľadmi na okolitú panenskú prírodu sú pastvou pre oči aj dušu. A kto už raz prešiel celý hrebeň Veľkej Fatry, najmä v peknom počasí, isto sa tu vráti opäť. Či už na skialpoch alebo snežniciach, neváhaj a príjmi túto výzvu!

Program:

V piatok ráno je zraz o 9 hod. na parkovisku v Tureckej na veľkom parkovisku kde si necháme autá. Odtiaľ budeme stúpať na Líšku 1445 m n.m. a ďalej na Krížnu 1574 m n.m. Miernym klesaním budeme zostupovať na horský hotel Kráľová studňa 1265 m n.m., kde sa ubytujeme. Poobede budeme okolitom teréne zdokonaľovať prácu s lavínovými prístrojmi. Večer je možnosť regenerácie v saune. (↑ 981 m, ↓ 321 m, 9,4 km, 4 hod.)
Druhým variantom je možnosť začať v sedle Malý Šturec 885 m n.m., kde sa dáme doviezť. Pokračovať budmee po lesných cestách na horský hotel Kráľová studňa 1265 m n.m., kde sa ubytujeme. Poobede budeme okolitom teréne zdokonaľovať prácu s lavínovými prístrojmi. Večer je možnosť regenerácie v saune. (585 m, 205 m, 10,3 km, 3 hod.)

V sobotu ráno začneme miernym stúpaním na Krížnu 1574 m n.m. a na najvyšší vrchol Veľkej Fatry Ostredok 1596 m n.m. Ďalej budeme pokračovať na Koniarky 1377 m n.m. a Chyžky 1307 m n.m odkiaľ vystúpime na Ploskú 1532 m n.m. Z Ploskej budeme pokračovať popod Čierny Kameň 1479 m n.m. do južného Rakytovského sedla 1295 m n.m. Podľa aktuálnych podmienok buď vystúpame na Rakytov 1567 m n.m. alebo ho obídeme traverzom po tyčovom značení do severného Rakytovského sedla 1405 m n.m. Ďalej budeme pokračovať cez Skalnú alpu 1463 m n.m na hotel Granit na Smrekovici 1350 m n.m., kde sa ubytujeme. Večer je možnosť regenerácie v saune, vo vírivke alebo masážou. (↑ 1356 m, 1271 m, 25,2 km, 8 - 9 hod.)

V nedeľu ráno budeme pokračovať smer Malinô Brdo, Ružomberok. Podľa podmienok sa rozhodneme či z Vyšného Šiprúnskeho sedla 1380 m n.m. vystúpime na Šiprúň 1461 m n.m. Ďalej budeme pokračovať cez Vtáčnik 1090 m n.m. do strediska Malinô Brdo. Ďalej budeme zostupovať, resp. zlyžujeme alebo sa zvezieme lanovkou do Hrabova 545 m n.m., kde je koniec celého prechodu. Tu sa naobedujeme a ukončíme celý prechod. Bude nás tu čakať mikrobus, ktorý nás odvezie do Turian. (↑ 516 m, ↓ 1386 m, 15,4 km, 4 - 5 hod.)

Náročnosť: Ide o stredne náročné skialpové túry, v pomerne jednoduchom teréne. Použitie mačiek a čakanu sa predpokladá len za určitých podmienok a na krátkych úsekoch. Potrebná je primeraná fyzická kondícia a základné skúsenosti so skialpinizmom.

Cena zahŕňa: Ubytovanie, túry v teréne s medzinárodným horským sprievodcom, informačné materiály a pamätnú šatku alebo tričko.

Cena nezahŕňa: Ubytovanie, stravu (možnosť objednať polpenziu), poistenie do hôr - možnosť poistiť sa u nás (Alpenverein alebo ECP 4,80 €), potrebnú výbavu - možnosť u nás zapožičať a ďalšie služby nad rámec túry.

Poznámka:
Okrem osobnej skialpivej výbavy je potrebná aj lavínová výbava (lavínový prístroj, lopatka, sonda) a v závislosti od podmienok aj doplnková výbava (mačky, čakan, prilba). Napíšte do poznámky čo potrebujete a my Vám to prinesieme na túru. Požičovné sa platí na mieste.

V prípade nepriaznivých snehových podmienok túra uskutoční v inom termíne.

 

Termín: 16. - 18. február 2018